زندگی

آغاز خدمات کتابخانه‌ها درمناطق نارنجی/بستری‌شدن نویسنده دفاع‌مقدس

آغاز خدمات کتابخانه‌ها درمناطق نارنجی/بستری‌شدن نویسنده دفاع‌مقدس

آغاز خدمات‌رسانی حضوری کتابخانه‌های عمومی در مناطق نارنجی کشور و امضای دو تفاهمنامه، ازجمله مهم‌ترین خبرهای حوزه کتاب و نشر در این‌هفته بودند.

آغاز خدمات کتابخانه‌ها درمناطق نارنجی/بستری‌شدن نویسنده دفاع‌مقدس

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ و اندیشه: گزارش اخبار برگزیده حوزه کتاب و نشر در این‌هفته، نسبتاً پرخبر است و با ۲ خبر کمتر از گزارش هفته پیش، ۱۲ خبر از رویدادهای داخلی را در خود جا داده است.

گزارش را با خبر آغاز خدمات کتابخانه‌های عمومی کشور در مناطق نارنجی آغاز می‌کنیم و در ادامه ۳ خبر برگزاری را می‌خوانیم که درباره نشست هیئت امنای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و ۲ رونمایی کتاب هستند. این‌هفته همچنین ۲ تفاهمنامه امضا شد که یکی مربوط به کتابخانه ملی ایران و اندونزی و دیگری دانشگاه تهران و نشر صاد بود. ۲ خبر از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و ۲ خبر معرفی برگزیدگان جوایز ادبی کشور هم از دیگر خبرهایی هستند که در این‌گزارش مرور می‌کنیم.

دو خبر پایانی گزارش هم درباره بستری‌شدن حمید حسام در بیمارستان و اعلام تعداد آثار پذیرفته شده برای داوری جایزه طراحی کتاب‌خانه عشایری هستند.

در ادامه مشروح گزارش «یک‌هفته با کتاب» را می‌خوانیم؛

آغاز خدمات حضوری کتابخانه‌ها در مناطق نارنجی

کتابخانه‌های عمومی واقع در مناطق با سطح هشدار نارنجی (کرونا) از روز شنبه این‌هفته ارائه خدمات منابع خود را به‌طور حضوری آغاز کردند. بر اساس خبری که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این‌باره منتشر کرد، از روز شنبه ۸ خرداد کتابخانه‌های عمومی کشور که در مناطق با رنگ‌بندی نارنجی به لحاظ شرایط کرونایی قرار دارند به ارائه خدمات امانت منابع پرداختند.

در این شرایط سالن‌های مطالعه تعطیل هستند اما بخش امانت کتابخانه به روال سابق و بر اساس شیوه‌نامه‌های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و شیوه نامه‌های ابلاغی معاونت توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی به ارائه خدمات می‌پردازند.

برگزاری نشست هیئت امنای نهاد کتابخانه‌ها

خبر دیگر از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور این‌که چهل و نهمین جلسه هیئت امنای این‌نهاد، روز دوشنبه این‌هفته با حضور عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، امیرحسین بانکی پور نماینده مردم اصفهان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، هادی جعفری نژاد رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه کشور، هوشنگ مرادی کرمانی نویسنده، مهری پری‌رخ عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از معاونان و مدیران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برگزار شد.

برگزاری مراسم رونمایی «جریان‌شناسی فکری فرهنگی در ایران معاصر»

آیین رونمایی از مجموعه «جریان‌شناسی فکری فرهنگی در ایران معاصر» روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری خانه کتاب و ادبیات ایران و موسسه فرهنگی و هنری آفتاب خرد برگزار شد.

مجموعه مذکور ۳۰ جلد دارد که روز سه‌شنبه ۸ جلد آن رونمایی شد.

برگزاری مراسم رونمایی کتاب صوتی «خستگی‌ناپذیر»

مراسم رونمایی از کتاب صوتی «خستگی‌ناپذیر» نوشته عبدالحمید رحمانیان شامل روایت زنده‌یاد حجت‌الاسلام سید علی‌اکبر ابوترابی‌فرد دوشنبه ۱۰ خرداد همزمان با سالروز درگذشت زنده‌یاد ابوترابی‌فرد و یادبود شهدای آزاده، در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد.

امضای تفاهمنامه کتابخانه‌های ملی ایران و اندونزی

نشست امضای تفاهمنامه همکاری میان روسای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و کتابخانه اندونزی در حوزه کتابداری و علم، روز دوشنبه این‌هفته ۱۰ خرداد به‌صورت مجازی برگزار شد.

امضای تفاهمنامه دانشگاه تهران و نشر صاد

مراسم افتتاحیه مسابقه خودنویس ۳ و امضای تفاهم نامه دانشگاه تهران و نشر صاد ظهر چهارشنبه ۱۲ خرداد با حضور مسئولان فرهنگی دانشگاه تهران و نشر صاد در سالن امیرکبیر مجموعه دانشگاه تهران برگزار شد.

تمدید مهلت جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی

طبق خبر دیگری که دوشنبه منتشر شد، مهلت فراخوان بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تا پایان خرداد تمدید شد.

معرفی برگزیدگان زمستان ۹۹ کتاب ماه کانون پرورش فکری

خبر دیگری که این‌هفته از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شد، درباره معرفی برگزیدگان زمستان ۹۹ جایزه کتاب ماه این‌کانون بود که به موجب آن، اعلام شد نشست پایانی بررسی آثار راه یافته به جایزه کتاب فصل زمستان کانون پرورش فکری، روز شنبه ۸ خرداد با حضور داوران این فصل، مهری ماهوتی، زهره پریرخ، فروزنده خداجو، مروارید رازقی و مریم زندی به صورت مجازی برگزار شده و در آن، ۲۱ عنوان کتاب نامزدِ داوری (داستان کودک ۴ عنوان، داستان نوجوان ۸ عنوان، شعر کودک ۳ عنوان و شعر نوجوان ۶ عنوان) بررسی و برگزیدگان معرفی شدند.

معرفی برگزیدگان جشنواره خاتم

مراسم اختتامیه ششمین دوره جشنواره داستان‌نویسی خاتم با محوریت شخصیت پیامبر اکرم (ص) صبح یکشنبه ۹ خرداد برگزار شد و هیات‌های داوران بخش‌های بزرگسال و کودک‌ونوجوان این‌جشنواره با انتشار بیانیه‌هایی، برگزیدگان و شایستگان تقدیر خود را معرفی کردند.

معرفی برگزیدگان جشنواره ملی داستان‌نویسی سماع قلم

اختتامیه نخستین جشنواره ملی داستان‌نویسی سماع قلم هم، این‌هفته در خوی برگزار و به‌دلیل شرایط کرونایی به‌طور زنده از طریق فضای مجازی پخش شد.

بستری‌شدن حمید حسام در بیمارستان

بستری‌شدن حمید حسام نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس در بیمارستان هم از دیگر اتفاقات مهم حوزه کتاب و نشر در این‌هفته بود. حسام روز یکشنبه در بیمارستانی در همدان بستری و دوشنبه ۱۰ خرداد تحت عمل جراحی قرار گرفت که با پیگیری‌های مهر، اعلام شد حال عمومی‌اش مناسب است.

اعلام آمار آثار بخش داوری مسابقه ملی طراحی کتاب‌خانه عشایری

یحیی نوریان مدیرعامل شرکت فب‌لب ایران هم روز چهارشنبه این‌هفته با تشریح روند برگزاری و داوری مسابقه ملی «طراحی کتاب‌خانه عشایری» از راهیابی ۱۴۴ اثر به مرحله داوری این‌مسابقه خبر داد.

منبع

آغاز خدمات کتابخانه‌ها درمناطق نارنجی/بستری‌شدن نویسنده دفاع‌مقدس
www.mehrnews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا