افزایش ۴۰ درصدی خانم های قلیانی/ماجرای سیگار ارزان و بدون صف - صاباحلار
زندگی

افزایش ۴۰ درصدی خانم های قلیانی/ماجرای سیگار ارزان و بدون صف

افزایش ۴۰ درصدی خانم های قلیانی/ماجرای سیگار ارزان و بدون صف

معاون بهداشت وزارت بهداشت، با اشاره به هفته بدون دخانیات، به ارائه گزارشی از روند مصرف مواد دخانی در کشور پرداخت.

افزایش ۴۰ درصدی خانم های قلیانی/ماجرای سیگار ارزان و بدون صف

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رئیسی، روز چهارشنبه در نشست خبری هفته بدون دخانیات که به صورت مجازی برگزار شد، به ارائه گزارشی از وضعیت مصرف مواد دخانی در کشور پرداخت.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به افزایش مصرف قلیان در کشور، گفت: در ۸ سال گذشته شاهد افزایش ۴۰ درصدی مصرف قلیان در کشور هستیم.

وی از روند رو به افزایش مصرف قلیان در بین خانم‌ها ابراز نگرانی کرد و افزود: افزایش مصرف قلیان در بین خانم‌ها، یک زنگ خطر است.

رئیسی نسبت به واردات تنباکوهای معطر و معسل هشدار داد و گفت: جای تأسف دارد که بر اساس مصوبه دیوان عدالت از سال ۹۶ واردات تنباکوهای معطر و معسل به کشور ممنوع شده اما هنوز این مصوبه اجرایی نشده و بر زمین مانده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: ما از صنعت گلایه داریم و هشدار می‌دهیم که تنباکوهای معطر و معسل عامل تشویق جوانان به مصرف قلیان است.

وی ادامه داد: متأسفانه برنامه‌هایی برای چنین اقداماتی دارند که بتوانند مشتری بیشتری برای تولیدات مواد دخانی در کشور داشته باشند.

رئیسی با عنوان این مطلب که بیماری کرونا از ابتدای شیوع تاکنون در دنیا عامل مرگ ۳.۵ میلیون نفر شده است، افزود: دخانیات سالانه ۸ میلیون قربانی می‌گیرد.

وی گفت: در ایران ۸ میلیون نفر مصرف کننده مواد دخانی هستند و هزینه‌ای که دخانیات به کشور تحمیل می‌کند حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است.

رئیسی افزود: سالانه از دخانیات رقمی بین ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان پول به جیب می‌زنند.

معاون وزیر بهداشت به ردپای مافیای دخانیات در کشور اشاره کرد و گفت: در تحریم‌های آمریکا شرکت سامسونگ و ال جی کره جنوبی از ایران رفتند، اما یک شرکت کره ای در ایران مانده و سیگار و تنباکو تولید می‌کند. متأسفانه کسی هم با اینها کاری ندارد.

وی افزود: تا پایان سال ۹۹، سالی ۵۹ میلیارد نخ سیگار در کشور تولید شده است و این محصولات، مشتری می‌خواهد.

رئیسی با عنوان این مطلب که سالانه ۵۵ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود، گفت: تنها محصولی که در کشور تولید می‌شود و ارزان هم هست و خریدن آن صف نمی‌خواهد، سیگار است.

وی با انتقاد از صنعت دخانیات که به دنبال فروش سیگار در بسته بندی‌های خوشکل و فریب دهنده است، افزود: قرار بود طبق مصوبات قانون جامع کنترل دخانیات، سیگارها در بسته بندی‌های یکدست و ساده تولید شوند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین به تبلیغات سیگار در فیلم ها و سریال‌ها اشاره کرد و گفت: همچنان شاهد سیگار کشیدن قهرمانان فیلم‌ها هستیم و صدا و سیما در این مسیر کم کاری می‌کند.

منبع

افزایش ۴۰ درصدی خانم های قلیانی/ماجرای سیگار ارزان و بدون صف
www.mehrnews.com

دکمه بازگشت به بالا