جاهای دیدنی شیراز: 10 مکان دیدنی شهر شیراز که باید ببینید - صاباحلار
زندگی

جاهای دیدنی شیراز: 10 مکان دیدنی شهر شیراز که باید ببینید

جاهای دیدنی شیراز: 10 مکان دیدنی شهر شیراز که باید ببینید

شیراز یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین و همچنین زیباترین، شهرهای کشور ایران می‌باشد در ادامه جاهای دیدنی شیراز را همراه با تصویر برایتان بیان می‌کنیم.

جاهای دیدنی شیراز: 10 مکان دیدنی شهر شیراز که باید ببینید

شیراز یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین و همچنین زیباترین شهرهای کشور ایران می‌باشد. احتمالاً شما هم برای یک بار هم که شده به این شهر زیبا سفر کرده‌اید و همانطور که می‌دانید، شهر شیراز دارای دیدنی‌های بسیار فراوانی می‌باشد و شما در سفر به این شهر می‌توانید چند روز را به خوشی سپری کرده و با آثار تاریخی و باستانی کشور ایران بیشتر آشنا شوید و لحظات ماندگار را برای خود و خانواده‌تان ثبت کنید. در ادامه این مطلب از مجله بانوان و دخترانه صورتی‌ها جاهای دیدنی شیراز را همراه با تصویر برایتان بیان می‌کنیم.

جاهای دیدنی شیراز

همراه ما باشید تا با جاهای دیدنی این شهر زیبا آشنا شوید. البته این مکان‌های معرفی شده فقط بخشی از جاهای دیدنی شهر شیراز می‌باشند. تلاش کرده‌ایم که معروف‌ترین و زیباترین مکان‌ها را به شما معرفی کنیم.

جاهای دیدنی شیراز

شاید نام نقش رستم شیراز را شنیده و یا حتی از آن بازدید نموده‌اید. مجموعه تاریخی و باستانی نقش رستم یکی از جاهای دیدنی شیراز است که توجه بسیاری از بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند. نقش رستم، یادگاری سه دوره از تاریخ را به تصویر می‌کشد که این دوره‌ها: هخامنشیان، ساسانیان و ایلامیان می‌باشند. نقش رستم، در شش کیلومتری تخت جمشید است.

در مجموعه باستانی نقش رستم، مقبره داریوش کبیر قرار دارد و علاوه بر آن، بنای سنگی و برج کعبه زرتشت نیز در این مجموعه قرار گرفته است.

ارگ کریم خانی

یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز ارگ کریمخانی می‌باشد. این بنا متعلق به دوره زندیه بوده و در مرکز شهر شیراز قرار دارد. مکان زندگی کریم خان زند بوده که به شکل قلعه ساخته شده است و معماری بسیار زیبایی هم دارد. توصیه می‌کنیم که هنگام مسافرت به شهر شیراز حتما از این بنای عظیم و زیبای شهر شیراز، دیدن نمایید.

بازار وکیل

کسانی که به شهرهای دور و نزدیک مسافرت می‌کنند، دوست دارند برای عزیزانشان، سوغات کوچکی از همان شهر تهیه کرده و با خود ببرند. بازار وکیل یکی از جاهای دیدنی شیراز است که هم می‌توانید سوغاتی و خرید خود را از این بازار انجام دهید و هم از یک آثار باستانی بازدید نمایید.

در واقع بازار وکیل، یکی از بناهای تاریخی شهر شیراز است؛ زیرا قدمت بسیار طولانی دارد و کاملا به شکل سنتی ساخته شده است و توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کند. این بازار هم مربوط به دوره زندیه بوده و در مرکز شهر شیراز قرار دارد. جالب است بدانید که در نزدیکی این بازار، حمام و مسجد وکیل نیز وجود دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

حمام و مسجد وکیل

حمام و مسجد وکیل، در نزدیکی بازار وکیل قرار دارند. این حمام و مسجد از نظر معماری بسیار زیبا بوده و چشم بینندگان را به خود خیره می‌کنند. ستون‌های پیچ‌دار، سقف گنبدی، حیاط اندرونی و ایوان‌های کوچک، به زیبایی این مجموعه افزوده است و هر ساله توجه بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می‌کنند.

آرامگاه حافظ

همه ما می‌دانیم که آرامگاه شاعر معروف و پرآوازه کشورمان در شهر شیراز قرار دارد، احتمالا شما هم تاکنون از آرامگاه حافظ دیدن نموده‌اید و می‌دانید که این بنای عظیم در دوران کریم خان زند ساخته شده است.

این بنا شامل چهار ستون ضخیم سنگی می‌باشد و دو اتاق در گوشه آن قرار گرفته است. همچنین بر روی آرامگاه حافظ سنگ مرمری بنا نهاده شده و دو بیت از شعر‌های زیبای این شاعر عزیز روی آن درج شده حتما موقع سفر به شهر شیراز از آرامگاه حافظ دیدن نمایید.

آرامگاه شاه چراغ

شاه چراغ، نام مسجد و آرامگاهی در شهر شیراز است که بنا بر اعتقاد شیعیان احمد بن موسی کاظم، پسر ارشد موسی کاظم و همچنین محمد بن موسی، از برادران علی بن موسی الرضا، در آن به خاک سپرده شده‌اند. امروزه شاه چراغ یکی از مهم‌ترین قسمت‌های شهر شیراز می‌باشد که سالانه مردم زیادی برای گذراندن ساعاتی معنوی، به این آرامگاه می‌روند.

آرامگاه شاه چراغ

یکی از دروازه‌های مهم کشور ایران در شهر شیراز قرار دارد، نام این دروازه، دروازه قرآن است که از زمان‌های بسیار قدیم بر جای مانده و امروزه تبدیل به جاهای دیدنی شیراز شده است. بنای این دروازه به دوره عضدالدوله دیلمی بازمی‌گردد.

در ابتدا دروازه قرآن به دلیل در امان نگه داشتن مسافران ساخته شد، زیرا در بالای دروازه قرآن وجود داشت. دوران زندیه این بنا بازسازی شده و در بالای دروازه، یک اتاق مخصوص ساخته‌اند و دو قرآن نفیس در آن قرار دادند. به همین خاطر، در بین مردم شیراز و همچنین کل کشور ایران، اهمیت بسیاری دارد و تبدیل به یکی از جاهای دیدنی شیراز شده است.

مطلب پیشنهادی برای شما:

♦ دروازه قرآن شیراز، نماد تاثیر قرآن بر زندگی مردم

تخت جمشید

یکی از باشکوه‌ترین نماد شهر شیراز، تخت جمشید می‌باشد. ساخت تخت جمشید از دوران هخامنشیان شروع شده و چندین سال ادامه پیدا کرد. این بنا با کمک تعدادی از مجرب‌ترین مهندس‌ها، معماران و هنرمندان از کشورهای مختلف، ساخته شده است.

نام دیگر تخت جمشید: پارسه، پرسپولیس و یا چهل منار است. مجموعه تخت جمشید، شامل هفت تالار ( کاخ )، نقوش برجسته، پلکان‌ها، ستون‌ها و دو آرامگاه سنگی است. پس هنگام سفر به شهر شیراز حتماً تخت جمشید را به یاد داشته و از آن بازدید نمایید. مطمئن باشید که لحظات خوبی را در این بنا سپری خواهید کرد.

آرامگاه سعدی

یکی دیگر از شاعرهای بنام ایرانی، سعدی می‌باشد که مقبره ایشان نیز در شهر زیبا و بزرگ شیراز قرار دارد. گفته می‌شود که آرامگاه سعدی بارها و بارها مورد ترمیم و بازسازی قرار گرفته است که کریم خان زند نیز از جمله کسانی بود که این آرامگاه را بازسازی نموده است.

آرامگاه سعدی یک بنای آجری و دو طبقه است که دو اتاق در آن قرار دارد، در واقع آرامگاه سعدی، در عمارت ۸ ضلعی با سقف بلند و کاشی کاری شده، قرار گرفته است.

عمارت شاپوری شیراز

همانطور که می‌دانید شهر شیراز مرکز تمدن و تاریخ می‌باشد و بناهای فوق‌العاده زیبای معماری در این شهر قرار دارد و همین دلایل باعث شده که یکی از بهترین محل‌های گردشگری تاریخی به شمار بیاید.

یکی از بناهایی که معماری فوق‌العاده دارد، عمارت شاپوری شیراز است که یکی از پربازدیدترین محل‌های دیدنی شهر شیراز می‌باشد. مالک این بنا فردی به نام شاپوری (یکی از تجار شهر شیراز است) می‌باشد.

ممنون از این که با مطلب “معرفی جاهای دیدنی شیراز” همراه ما هستید. لطفا نظر خود را راجع به این مطلب بیان نموده و اگر تجربه بازدید از شهر شیراز را دارید، برای دوستانتان شرح دهید.

منبع

جاهای دیدنی شیراز: 10 مکان دیدنی شهر شیراز که باید ببینید
suratiha.com

دکمه بازگشت به بالا