زندگی

جوانان تمدن‌ساز شهرستان ادب

جوانان تمدن‌ساز شهرستان ادب

محمدرضا شرفی‌خبوشان، داستان‌نویس و برگزیده جایزه جلال آل احمد، در یادداشتی به تاثیرگذاری موسسه شهرستان ادب بر جریان ادبی کشور پرداخت.

جوانان تمدن‌ساز شهرستان ادب

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا شرفی‌خبوشان برگزیده جایزه جلال آل احمد و نویسنده رمان‌های «بی‌کتابی»، «عاشقی به سبک ونگوگ»، «روایت پسری شبیه سمیر»، «موهای تو خانه ماهی‌هاست» و مجموعه شعر «نامت را بگذار وسط این شعر» به مناسبت جشن 10 ‌سالگی موسسه فرهنگی‌هنری شهرستان ادب و ابراز خوشحالی از برگزاری آن، در یادداشتی کوتاه نوشت:  

من در این مجال از بخش ادبیات داستانی شهرستان ادب سخن می‌گویم. بنده کاری که شهرستان ادب در این زمینه انجام داده است را کاری مشابه یک نهضت و یک جریان می‌دانم؛ جریانی که رونده و بالنده و تمدن‌ساز است.

در این نهضت داستانی جوانان معتقد به انقلاب و اسلام با اتکا به دانش‌های موجود و تکمیل و تزویج آن با آگاهی‌های پیشین و اعتلا و هویت‌بخشی آن با جریان گفتمان و اندیشه انقلاب اسلامی، داستان ایران را به حرکتی بالنده و رونده و جریان‌ساز تبدیل کردند؛ چیزی شبیه جریان‌های علمی و فکری قرن دوم و سوم هجری در ممالک اسلامی. آنان نیز دانش موجود را با آگاهی‌های پیشین سایر ملت‌ها تکمیل و تزویج کردند و سپس آن را با جوهره اسلام و معارفی که پیامبر اکرم (ص) از طریق وحی بر جامعه اسلامی آموخته بود، تکمیل کردند.  

وضعیت موجود همیشه نیاز دارد که وارسی شود، سبک سنگین شود و به واسطۀ همه آگاهی‌های به دست‌ آمده بشری بالنده شود و آنگاه با رهنمودهای بنیانگذار انقلاب اسلامی اعتلا و بلندی یابد. رهنمودهایی که به زبانی ترجمان همان رهنمودهایی است که پیامبر اسلام برای نجات، دگرگونی و آنگاه پیشرفت جامعه به مردم ابلاغ کردند.

این نهضت در زمینه ادبیات داستانی ایجاد شده است. شهرستان ادب آن را ایجاد کرده است. با همان نگاه و روش که گفتم: جوانان معتقد به انقلاب و اسلام گرد هم آمدند و دانش و روایت‌گری را با تعمق و غور در داشته‌های پیشین اعتلا دادند و با جوهره ایمان خویش و با نگاه به گفتمان انقلاب اسلامی که در رأس آن حق‌طلبی و عدالت‌طلبی و مبارزه با طاغوت است، آن را هویتی مخصوص به خود دادند و آثاری پدید آوردند که به سبب تأثیری که در جامعه می‌گذارند و در آینده خواهند گذاشت، می‌توان آنها را تمدن‌ساز به شمار آورد.

پس بیراهه نیست که بگویم شهرستان ادب سهم عمده‌ای در ایجاد نهضت ادبیات داستانی دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی و دهه‌های پس از جنگ تحمیلی دارد.

انتهای پیام/

منبع

جوانان تمدن‌ساز شهرستان ادب
www.tasnimnews.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا