زندگی

روش جدید دانشمندان برای هشدار سریع‌تر زلزله

روش جدید دانشمندان برای هشدار سریع‌تر زلزله

دانشمندان دریافتند که سیستم جهانی نظارت بر زلزله مبتنی بر جی. پی. اس می‌تواند اطلاعات دقیق‌تر و سریع‌تر در مورد وقوع زلزله ارائه دهد.

روش جدید دانشمندان برای هشدار سریع‌تر زلزله

به گزارش حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از اسپوتنیک یک مطالعه جدید نشان می‌دهد سیستم جهانی نظارت بر زلزله مبتنی بر GPS می‌تواند نسبت به شبکه‌های لرزه نگاری سنتی هشدار‌های به موقع و دقیق‌تری را ارائه دهد؛ همچنین می‌تواند فرکانس هشدار‌های دروغین را کاهش دهد.

دانشمندان می‌گویند ماهواره‌های جی‌پی‌اس می‌توانند هشدار‌های سریع‌تری را هنگام وقوع زلزله‌های بزرگ ارائه دهند.

ماهواره جی پی اس ماهواره‌ای است که برای سامانه موقعیت‌یاب جهانی استفاده می‌شود و نخستین ماهواره آن «navstar۱» در سال ۱۹۷۸ پرتاب شد.

کارشناسان باور دارند سیستم تعیین موقعیت ماهواره‌ای جی‌پی‌اس در مطالعات ژئودینامیک و پیش‌بینی زلزله کاربرد دارد؛ برهمین اساس یک سیستم مبتنی بر GPS می‌تواند هشدار‌های زودتر از حسگر‌های لرزه‌ای را هنگام وقوع زلزله‌های ویرانگر ارائه دهد.

در مطالعه جدید منتشر شده در ماه جاری در انجمن لرزه نگاری آمریکا، تیمی از محققان جزئیات پیشرفت جدید در توسعه سیستم هشدار دهنده زمین لرزه جهانی را نشان می‌دهند که جابجایی ایستگاه‌های گیرنده ماهواره‌ای سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) را هنگام زلزله اندازه گیری می‌کند، پوسته زمین تغییر شکل می‌دهد و این سیستم در مدت زمان چند ثانیه بزرگی زمین لرزه را ارزیابی می‌کند و اولین تشخیص حرکت زمین را در کمتر از دو دقیقه هشدار می‌دهد.

به گفت تیموتی ملبورن، استاد زمین شناسی در دانشگاه واشنگتن مرکزی و نویسنده ارشد این پژوهش سیستم تشخیص مبتنی بر GPS نسبت به سنسور‌های سنتی لرزه‌نگاری دقیق‌تر است.

انتهای پیام/

منبع

روش جدید دانشمندان برای هشدار سریع‌تر زلزله
www.yjc.news

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا