زندگی

عوارض جدید واکسن کرونا شناسایی شد

عوارض جدید واکسن کرونا شناسایی شد

یک استاد دانشکده علوم پزشکی تربیت مدرس نکات مهمی را درباره عوارض واکسن کرونا تشریح کرد.​

عوارض جدید واکسن کرونا شناسایی شد

یک استاد دانشکده علوم پزشکی تربیت مدرس نکات مهمی را درباره عوارض واکسن کرونا تشریح کرد.​

براساس اعلام متخصصان بهداشتی، تزریق عمومی واکسن کرونا به حداقل 70 درصد جمعیت یک جامعه، مهمترین راهکار برای دستیابی به ایمنی جمعی در برابر کووید 19 است.

مهرداد روانشاد، استاد دانشکده علوم پزشکی تربیت مدرس گفت: ۳۰ دقیقه تا چهار ساعت پس از تزریق واکسن کرونا اغلب عوارض ناخواسته ظاهر خواهد شد، بنابراین اشخاص پس از تزریق واکسن حداقل نیم‌ساعت مرکز درمانی تزریق واکسن را ترک نکنند.

وی افزود: درد و احساس سوزش و خارش در محل تزریق واکسن ، تب خفیف، احساس ضعف، سردرد خفیف، برخی از مشکلات گوارشی نظیر اسهال و درد مفاصل از جمله عوارض شایع واکسن کرونا است.

روانشاد ادامه داد: برای رفع برخی از این عوارض همچون تب خفیف می‌توان از آنتی‌هیستامین و استامینوفن استفاده کرد، اما تب بالای ۳۸ درجه سانتی‌گراد که با گذشت ۴۸ ساعت پس از تزریق ادامه داشته باشد، مستلزم مشورت با کارشناسان پزشکی است.

واکسن کرونا

استاد دانشکده علوم پزشکی تربیت مدرس خاطرنشان کرد: سردرد ناشی از واکسن کرونا نیز عمدتا در ۲۴ ساعت نخست بهبود پیدا می‌کند، اما در صورت تداوم و تشدید درد (به ویژه پس از مصرف مسکن) باید تحت نظارت پزشک قرار بگیرد.

وی گفت: این عوارض همچنین گاه به سمت گسترش و تشدید وضعیت پیش می‌رود، در این شرایط هم باید بلافاصله با مرکز درمانی تزریق واکسن یا تلفن گویای وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی تماس و مشورت گرفته شود.

به گفته روانشاد، این گسترش و تشدید علائم ناشی از حساسیت به واکسن کووید ۱۹ یا ظهور عوارض ناخواسته واکسن است که باید مورد نظارت متولیان بهداشت قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: مراکز درمانی تزریق واکسن معمولا مجهز به امکانات اورژانسی بوده و در صورت بروز عوارض احتمالی می‌توانند کمک‌رسانی داشته باشند، بنابراین اشخاص پس از واکسینه شدن حداقل نیم ساعت مرکز درمانی تزریق واکسن را ترک نکنند.

این استاد علوم پزشکی یادآور شد: استراحت پس از تزریق واکسن، مصرف مایعات، سبزیجات و میوه‌جات (به ویژه میوه‌جات غنی از ویتامین سی) می‌تواند عوارض واکسیناسیون را کاهش دهد.

گفتنی است؛ آمارها نشان می دهد تاکنون بیش از یک میلیارد و ۸۷۴ میلیون دوز واکسن کرونا در نقاط مختلف جهان تزریق شده (بطور متوسط ۲۴ دوز برای هر ۱۰۰ نفر) و همچنان شکاف عظیمی میان کشورهای دارا و ندار در این زمینه وجود دارد. در ایران نیز تاکنون بیش از چهار میلیون نفر دستکم یک دوز واکسن را دریافت کرده اند.

عنوان

منبع

عوارض جدید واکسن کرونا شناسایی شد
www.khoondanionline.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا