زندگی

هفته مد یا فشن ویک چیست؟ با نگاهی به برترین هفته های مد دنیا

هفته مد یا فشن ویک چیست؟ با نگاهی به برترین هفته های مد دنیا

هفته مد یا فشن ویک چیست؟ با نگاهی به برترین هفته های مد دنیا

هفته مد و یا فشن ویک یکی از مهم ترین رویدادهای مربوط به مد و لباس جهان است که در آن بسیاری از طراحان، استالیست ها، تولید کنندگان، خریداران عمده، بازاریاب ها و کارآفرینان و مهم تر از همه برندهای معروف صنعت مد و پوشاک دنیا در کنار هم جمع می شوند تا طراحان و برندها فرصت عرضه طراحی ها و محصولات خود را به خریداران و علاقه مندان داشته باشند و مهم تر از آن ترند فصل آینده را به نوعی مشخص نمایند.

رسانه ها در این هفته فرصت عالی برای شکار خلاقیت های نوین طراحان و گزارش از مهمترین رویداد مد را دارند و از طرف دیگر به افزایش میزان محبوبیت و معروفیت این رویداد کمک می کنند.

معروف ترین هفته های مد جهان هر ساله در شهرهای مختلف جهان از جمله پاریس، میلان، لندن، نیویورک، استکهلم و لس آنجلس برگزار می شود. البته در حال حاضر دبی، جاکارتا، اندونزی و ریاض عربستان هم هفته مد اسلامی برگزار می کنند.

هفته مد همانطور که از نامش پیداست در مدت زمان حدودا هفت روز برگزار می شود و موضوعات مختلفی از جمله لباس زنانه، لباس مردانه و لباس آماده و سفارشی را در برمی گیرد.

ایده و مفهوم اولیه برای هفته مد از پاریس شکل گرفت. در پاریس خرده فروشان و طراحان برای تبلیغ لباس ها و طراحی های خود مدل هایی را استخدام می کردند تا این لباس ها را پوشیده و در مکان های متفاوتی به نمایش بگذارند. این کار باعث ایجاد مراسم های دوره ای شد که به آن در زبان فرانسوی دفیله (défilé) می گفتند.

اولین هفته مد در شرایطی در نیویورک برگزار شد که پاریس درگیر جنگ جهانی دوم بود و امنیت برگزاری مراسم را نداشت. تا آن زمان پاریس پایتخت مد دنیا محسوب می شد اما جنگ مانع از این می شد که بتواند میزبان طراحان و مردم شیفته مد و لباس باشد. از این رو نیویورک در سال ۱۹۴۳ میزبان آخرین دستاوردهای طراحان مشهور فرانسوی و سایر کشورهای دنیا شد. بنیانگذار این مراسم الینور لمبرت(Eleanor Lambert Berkson)  فشن ژورنالیست آمریکایی بود که در سال ۲۰۰۳ میلادی در ۱۰۰ سالگی از دنیا رفت.

الینور لمبرت

پیشتر گفتیم که هفته های مد زیادی در دنیا برگزار می شود. اما مهم ترین هفته های مد مربوط به چهار شهر است که هر ساله بازتاب گسترده تری در رسانه ها دارد و اصلی ترین ترندهای فصل بعد را مشخص می کند. این چهار هفته مد که به بیگ فور معروفند و در واقع الگوی بقیه هفته های مد و تولید کنندگان مد و فشن دنیا هستند. این چهار هفته مد به ترتیب برگزاری عبارتند از: هفته مد نیویورک، هفته مد لندن، هفته مد میلان و در نهایت هفته مد پاریس.

هفته های مد چندین ماه قبل از شروع فصل برگزار می شوند تا خریداران و مطبوعات زمان کافی برای پیش نمایش طرح های مد برای فصل بعد را داشته باشند. اصولا در ماه های فوریه و مارس هفته مد برای مجموعه های پاییز و زمستان برگزار می شود و در ماه های سپتامبر و اکتبر طراحان و برندها مجموعه های بهار و تابستان خود را ارائه می دهند.

این زمان بندی فرصت لازم را به خرده فروشان برای خریداری محصولات و بازاریابی آنها می دهد. البته با افزایش تقاضا و انتظارات مشتری از سال ۲۰۱۶ طراحان شروع به نمایش های درون فصلی کرده اند.

بیگ فور Big four

همانطور که گفتیم اولین هفته مد در دنیا در شرایطی که بیش از نیمی از جهان درگیر جنگ بود، برگزار شد. در این زمان نیویورک توانست نگاه علاقه مندان به صنعت مد و فشن پاریس که در آن زمان درگیر جنگ بود را به خود جلب نماید و خود را پایتخت مد و فشن دنیا کند. البته نیویورک علاوه بر این اقدام به راه اندازی مدارس مد و فشن نمود که هر سال فارغ التحصیلان زیادی در رشته های مختلف مد و فشن دارد که باعث شد به یکی از مهم ترین هفته های مد دنیا تبدیل شود. طراحان برجسته ای همچون بتسی جوهانسون، کلویم کلاین، درک لام، دونا کاران و فیلیپ لیم از جمله کسانی هستند که در این مدارس مد تحصیل کرده و در نیویورک کار خود را آغاز کرده اند.

از سال ۱۹۴۳ تا کنون هر ساله در ماه های فوریه و سپتامبر به مدت هفت تا نه روز هفته مد در نیویورک برگزار می شود. گفته می شود که گردش مالی در این هفته مد بیش از ۸۰۰ میلیون دلار است. انجمن طراحان مد آمریکا در این هفته حضور داشته و تقویم رویدادهای این هفته را تنظیم می نماید.

از اتفاقات مهم و متفاوتی که در سال های اخیر در هفته مد نیویورک رخ داده حضور یک مدل با ویلچر در سال ۲۰۱۴ و مدل دیگری با سندروم دان در سال ۲۰۱۵ می باشد.

هفته مد نیویورک

جالب است که بدانید در چند سال اخیر لباس زنانه سایز بزرگ نیز جای خود را در هفته های مد به خوبی باز کرده است. برای مثال جسیکا لیهی سوپر مدل ایتالیایی ست که در هفته مد نیویورک به عنوان یکی از مدل های سایز بزرگ جایگاه خود را در حرفه مدلینگ به ثبت رسانده است.

لندن از سال ۱۹۸۴ به جمع برگزارکنندگان هفته مد پیوست. هفته مد در این شهر دو بار در سال در ماه های فوریه و سپتامبر برگزار شده و در هر یکی از آنها هفت روز طول می کشد. انجمن مد بریتانیا برگزار کننده و تنظیم کننده این رویداد است که در آن بیش از پنج هزار مشتری و خبرنگار شرکت می کند و گردش مالی آن حدود صد میلیون پوند می باشد.

برندهایی همچون استلامک کارتنی، بربری، تمپرلی لندن، ویوین وست وود و الکساندر مک کوئین متعلق به این شهر هستند و هر یک از آنها نقش پررنگی در هفته های مد و سبک خاص و منحصر به فرد لندن دارند.

شهر میلان از گذشته پایگاه مد و فشن بوده است و به عنوان یکی از چهار شهر معروف برگزار کننده هفته مد کار خود را از سال ۱۹۵۸ آغاز کرد. بیش از چهل برند و طراح مهم ایتالیایی مثل دولچه گابانا، ورساچه و آرمانی در این شهر رشد کرده و هر ساله جدیدترین محصولات خود را به نمایش می گذارند.

دو بار در سال میلان هفته مد برگزار می کند که وظیفه برگزاری و نظارت بر آن را نهادی به نام اتاق ملی مد ایتالیا بر عهده دارد. وظیفه این نهاد تنها به برگزاری فشن ویک ها محدود نمی شود بلکه این نهاد موظف به دسته بندی، همکاری و گسترش صنعت مد در ایتالیا نیز می باشد.

هفته مد میلان

همانطور که گفتیم اولین ایده برگزاری فشن ویک در شهر پاریس به ذهن برندهای مطرح خطور کرد اما با توجه به درگیری این شهر در جنگ جهانی، نیویورک موفق به برگزاری این رویداد مهم مد شد.

پاریس اولین هفته مد خود را با حمایت مالی اشراف زاده های این شهر در سال ۱۹۷۳ شروع کرد. این مراسم تا امروز ادامه دارد و دو بار در سال برگزار می شود و هر بار به مدت هفت روز طول می کشد. برندهایی مثل دیور، لاگوست، لویی ویتون، شنل و ژیوانشی از مهم ترین برندهای هفته مد پاریس می باشند.

هفته مد پاریس

هفته های مد با هدف معرفی مدل ها و کالکشن های جدید برگزار می شوند در نتیجه تاثیر فراوانی بر ترندهای فصلی لباس دارند. برندها محصولات خود را متناسب با فصل بعد از هفته مد به نمایش می گذارند و کارشناسان و مجلات معتبر براساس این هفته های مد ترندهای فصل بعدی را مشخص می نمایند. فرمول معرفی ترند بسیار ساده است. هر آنچه که اکثریت برندها در هفته مد اقدام به استفاده از آن کرده باشد به عنوان ترند فصل بعد انتخاب می شود.

در تهران هم هفته مد در سال ۹۹ به عنوان نهادی مستقل و خصوصی شکل گرفته که قرار است دو بار در سال در بخش های زنانه و مردانه برگزار شود و به معرفی بهترین های صنعت مد ایران بپردازد. هفته مد تهران، تقویت بازار پوشاک تولید داخل را از اهداف اصلی خود قرار داده تا بتواند زمینه ساز حضور در بازار جهانی باشد.

فروشگاه اینترنتی لباس برنس مد هم به عنوان یکی از برندهای مطرح پوشاک زنانه قصد دارد در صورت برگزاری این هفته مد در سال های آتی در آن شرکت نماید.

این مطلب تبلیغاتی است و محتوای آن توسط سفارش دهنده تهیه شده است.

با انواع مدل آستین مانتو، بیشتر آشنا شوید!

داستان لوگوی برندهای معروف لباس

چطور کتاب‌هایی برای خواندن انتخاب کنیم؟

نکات ضروری برای نگهداری از لوازم خانه

راهنمای کامل خرید صندل تابستانی

استفاده از بام سبز و دیوار سبز در طراحی ویلا چه تاثیری بر رطوبت و دمای محیط می…

برندهای موفق ایرانی در جهان

طراحی پارچه چیست؟

از کجا هتل داریوش کیش رزرو کنیم؟

چگونه لباس زیر زنانه مناسب انتخاب کنیم؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات من را ذخیره کن تا در آینده نیازی به ورود اطلاعات نداشته باشم

منبع

هفته مد یا فشن ویک چیست؟ با نگاهی به برترین هفته های مد دنیا
delbaraneh.com

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا