زندگی

همه چیز درباره اسنشیال اویل ها یا روغن های اسانسی

همه چیز درباره اسنشیال اویل ها یا روغن های اسانسی

اسنشیال اویل ها یا روغن های اسانسی  روغنهایی هستند که بخش های معطر گیاهان  و با استفاده از بخار یا فشار وارد شده از ریشه ، گل ، برگ یا دانه گیاها

همه چیز درباره اسنشیال اویل ها یا روغن های اسانسی

رایحه درمانی به استنشاق و استفاده موضعی اسنشیال اویل ها ی گیاهان معطر برای بازیابی یا بهبود وضعیت روحی جسمی و زیبایی اشاره دارد.

زمینه فعالیت رایحه درمانی بسیار گسترده است .از کاربردهای رایحه درمانی تقویت فرآیندهای خود ترمیم با روش های پیشگیری و تحریک غیر مستقیم سیستم ایمنی بدن است.

 در رایحه درمانی ، این روغن ها – پس از رقیق شدن – بر روی پوست مالیده می شوند ، بو می شوند ، روی بالش یا در وان حمام ریخته میشوند  یا گرم می شوند (در اسانس سوز)تا رایحه آنها در هوا پخش شود. برخی از صابون ها و لوسیون ها  و حتی شمع ها را می توان با این روغن های اسانسی تهیه و به عنوان محصولات آروماتراپی استفاده کرد.

استفاده از اسنشیال اویل ها  به هزاران سال قبل بر می گردد. اولین بار این روغن های اسانسی در هند ، ایران و مصر باستان به کار برده شده است.

امروزه استفاده از رایحه درمانی به عنوان یک درمان مکمل شناخته شده است و حتی در طب سوزنی نیز کاربرد دارد.

استفاده از اسنشیال اویل ها بسیار آسان است و می توانید از حس بویایی خود استفاده کنید تا بفهمید کدام یک را ترجیح می دهید. اگر آنها را روی پوست خود قرار دهید ، به یک روغن حامل نیاز دارید تا آنها رقیق کنید ، مانند روغن بادام شیرین یا جوجوبا . همچنین، چند قطره روی بالش یا استفاده به صورت اسپری برای معطر کردن محیط نیز بسیار خوب عمل می کند.

فواید سلامتی چه روحی و چه جسمی اسنشیال اویل ها بسیار است.به عنوان مثال این روغن های اسانسی میتوانند سبب القای حس آرامش یا خواب بهتر شوند و حتی با تحریک مغز سبب افزایش تمرکز و انرژی شما شوند به روحیه و سلامتی جسمی کمک می کند و از سیستم ایمنی بدن و سلامت گردش خون پشتیبانی می کند همچنین آنها میتوانند سبب بهبود بسیار از مشکلات پوستی و مویی شما شوند.

اسنشیال اویل ها به دو روش اصلی کار می کنند: با ورود به بدن از طریق جذب پوستی، و دوم از طریق مخاط دستگاه تنفسی از طریق استنشاق و بخار شدن. اجزای فعال روغن ها جذب جریان خون می شوند و خواص درمانی خود را در بدن پخش می کنند.

 

و….

محبوب ترین روغنهای اسانسی عبارتند از:

به روش های مختلف می توانید از اسنشیال اویل ها استفاده کنید. به عنوان مثال ، آنها را به لوسیون های بدن یا روغن های حامل اضافه کنید و سپس آنها را به صورت موضعی استفاده کنید. تونر ، شامپو یا نرم کننده صورت را با اسنشیال اویل ها تقویت کنید. یا آنها را در صابون مایع ، خمیر دندان یا دهان شویه بریزید. همچنین می توانید روغن ها را در فضای اتاق پخش یا اسپری کنید یا آنها را در حمام استفاده کنید.

توجه داشته باشید که از استفاده موضعی از اسنشیال اویل ها به صورت خالص خودداری کنید

و حتما آنها را رقیق کنید و تست پچ را انجام دهید.

پرکاربرد ترین  اسنشیال اویل ها

دهها روغن اسانسی وجود دارد که همگی دارای رایحه ها و کاربرد های مختلف هستند. اینکه کدام یک از اسنشیال اویل ها بهتر است بستگی نوع اثری که مد نظرتان است و سلیقه شما در بویایی متفاوت است.

پرکاربردترین اسنشیال اویل ها عبارت اند از:

اسنشیال اویل اسطوخودوس: بسیاری از افراد رایحه اسطوخودوس را آرامش بخش می دانند. این روغن اسانسی برای تسکین استرس و اضطراب و تقویت خواب استفاده می شود.

اسنشیال اویل درخت چای: این اسانس را ملایکا نیز می نامند ، توسط بومیان استرالیا برای ترمیم زخم استفاده می شد. امروزه این ماده معمولاً برای جلوگیری از آکنه  و لک ،قارچ پای ورزشکار و نیش حشرات استفاده می شود.

روغن نعناع فلفلی : استفاده موضعی از این اسانس می تواند سردردهای تنشی را تسکین دهد.همچنین یک ضد درد و آرامش بخش قوی است و برای باز کردن مجاری تنفسی و همچنین بهبود جوش های صورت و رشد مجدد مو استفاده میشود.

روغن لیمو: بسیاری از افراد  از رایحه مرکبات روغن لیمو برای بهبود خلق و خو استفاده میکنند. همچنین اغلب در محصولات بهداشتی روشن کننده و ضدلک پوست استفاده می شود.

مهمترین نکته ای که باید هنگام خرید اسنشیال اویل ها مورد توجه قرار دهید کیفیت محصول است. اما فهمیدن اینکه کدام روغن ها بهترین هستند چالش برانگیز است ، زیرا هیچ آژانس دولتی که یک سیستم درجه بندی یا گواهینامه روغنهای اساسی ارائه دهد وجود ندارد! بسیاری از شرکت ها ادعا می کنند که روغنهای اسانسی آنها گرید درمانی دارند ، اما این فقط یک اصطلاح بازاریابی است.

به برچسب نگاه کنید: باید شامل نام لاتین گیاه ، اطلاعات مربوط به خلوص یا سایر مواد افزوده شده به آن و کشوری باشد که گیاه در آن رشد کرده است.

شرکت را ارزیابی کنید: محصولات را از یک شرکت معروف و معتبر آروماتراپی خریداری کنید که چندین سال از فعالیت آن می گذرد.و یا اگزر تازه تاسیس هستند از آنها درخواست برگه آنالیز کنید.

ظروف شیشه ای تیره رنگ انتخاب کنید: اسنشیال اویل  خالص بسیار غلیظ هستند. آنها می توانند بطری های پلاستیکی را با گذشت زمان حل کرده و روغن را لکه دار کنند. اکثر شرکت ها برای محافظت از کیفیت ، روغنهای اساسی را در بطری های کوچک شیشه ای قهوه ای یا آبی بسته بندی می کنند.

از خرید “روغنهای معطر” خودداری کنید: روغنهای معطر یا عطر از اسنشیال اویل  همراه با مواد شیمیایی یا کاملاً از مواد شیمیایی ساخته می شوند. آنها برای آروماتراپی مناسب نیستند – در عوض به دنبال بطری هایی بگردید که حاوی یک اسنشیال اویل در خالص ترین شکل آن باشد (100٪ اسانس بدون هیچ ماده نگهدارنده و شیمیایی دیگری).

مقایسه قیمت ها: بسته به میزان برداشت و تولید ، اسنشیال اویل ها از نظر قیمت متغیر هستند. اما به دلیل اینکه بسیار خالص و قوی هستند قیمت بالایی دارند.باید بدانید که قیمت های پایین تقلبی و مصنوعی است برای اطلاعات بیشتر و خرید اسنشال اویل های طبیعی و خالص به وبسایت آیدا نچرالز مراجعه کنید.

منبع

همه چیز درباره اسنشیال اویل ها یا روغن های اسانسی
ooma.org

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا