زندگی

چرا بیشتر واکسن‌ها به بازو تزریق می‌شوند؟

چرا بیشتر واکسن‌ها به بازو تزریق می‌شوند؟

میلیون‌ها نفر امسال برای دریافت واکسن کرونا، آستین‌های خود را بالا زدند؛ حال این سوال مطرح است که چرا بیشتر واکسن‌ها را به بازو می‌زنیم.

چرا بیشتر واکسن‌ها به بازو تزریق می‌شوند؟

به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سومریه نیوز، لیبی ریچاردز دانشیار پرستاری از دانشگاه پردو، پاسخ‌های روشنی ارائه داده است که راز تزریق بیشتر واکسن‌ها به بازو و عضله را تشریح می‌کند.

گزارش شده است که بیشتر واکسن ها به عضله تزریق می‌شوند و این به عنوان تزریق عضلانی شناخته می‌شود. برخی از واکسن‌ها به صورت خوراکی تجویز و برخی دیگر مستقیماً در زیر پوست تزریق می‌شوند.

اما چرا عضلات اینقدر مهم هستند و آیا محل تزریق واکسن مهم است؟

ماهیچه‌ها یک مکان عالی برای واکسیناسیون هستند زیرا بافت عضلانی، حاوی سلول‌های ایمنی مهمی است. این سلول‌های ایمنی، آنتی ژنی را که یک قطعه کوچک از ویروس یا باکتری مُرده در واکسن است، تشخیص داده و پاسخ ایمنی را تحریک می‌کند.

در مورد واکسن “Covid-۱۹”، آنتی ژنی معرفی نمی‌شود بلکه طرح اولیه‌ای برای تولید آنتی ژن استفاده می‌شود. سلول‌های ایمنی موجود در بافت عضلانی این آنتی ژن‌ها را برداشته و به غدد لنفاوی ارائه می‌دهند.

تزریق واکسن در بافت عضلانی، واکسن را موضعی نگه می‌دارد و به سلول‌های ایمنی اجازه می‌دهد زنگ خطر را برای سایر سلول‌های ایمنی بدن به صدا درآورند و شروع به کار کنند.

هنگامی که واکسن توسط سلول‌های ایمنی موجود در عضلات شناسایی شد، این سلول‌ها آنتی ژن را به رگ‌های لنفاوی منتقل می‌کنند، سلول‌های ایمنی حامل آنتی ژن را به غدد لنفاوی می‌رسانند.

غدد لنفاوی که اجزای اصلی سیستم ایمنی بدن ما هستند، حاوی سلول‌های ایمنی بیشتری هستند که آنتی ژن‌های موجود در واکسن‌ها را تشخیص می‌دهند و روند ایمنی بدن شروع به تشکیل آنتی بادی می‌کند.

گروه‌هایی از غدد لنفاوی در نزدیکی مکان‌هایی که واکسن تزریق می‌شود، قرار دارند. برای مثال، بسیاری از واکسن‌ها به عضله دلتوئید تزریق می‌شوند، زیرا نزدیک به غدد لنفاوی دقیقاً زیر بغل است.

بافت عضلانی همچنین تمایل دارد که واکنش‌های واکسن را به صورت موضعی نگه دارد. تزریق واکسن به عضله دلتوئید ممکن است باعث التهاب موضعی یا درد در محل تزریق شود.

اگر واکسن‌های خاصی به بافت چربی تزریق شود، احتمال تحریک و واکنش التهابی افزایش می‌یابد زیرا بافت چربی، خون رسانی ضعیفی دارد که منجر به جذب ضعیف برخی از اجزای واکسن می‌شود.

واکسن‌هایی که شامل حاوی مواد کمکی یا موادی هستند که پاسخ ایمنی به آنتی ژن را تقویت می‌کنند باید به عضله تزریق شوند تا از تحریک و التهاب گسترده جلوگیری شود. مواد کمکی به چندین روش برای تحریک پاسخ ایمنی قوی ترعمل می‌کنند.

عامل حیاتی دیگری که با محل تزریق واکسن در ارتباط است، اندازه عضله است. بزرگسالان و کودکان سه ساله یا بیشتر تمایل به واکسیناسیون در قسمت فوقانی بازو و عضله دلتوئید دارند اما واکسیناسیون کودکان کوچکتر در اواسط ران آن‌ها انجام می‌شود، زیرا عضلات بازوی آن‌ها کوچکتر و رشد کمتری دارند.

تمام موارد مطرح شده در مورد واکسن آنفلوانزا و واکسن کرونا نیز صدق می‌کند و برای بیشتر بزرگسالان و کودکان، بازو بهترین محل واکسیناسیون است.

بیشتر بخوانید:

انتهای پیام/

منبع

چرا بیشتر واکسن‌ها به بازو تزریق می‌شوند؟
www.yjc.news

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا