زندگی

چرا در هتل‌ها از موکت استفاده می‌کنند؟

چرا در هتل‌ها از موکت استفاده می‌کنند؟

برای هتل ها، موکت یکی از بهترین پوشش‌های زمین است که در اتاق ها، راهروها، لابی و رستوران هتل می‌تواند نصب شود.

چرا در هتل‌ها از موکت استفاده می‌کنند؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ، حتما شما تجربه سفر و ماندن در هتل را داشته اید و اگر به زیرپای خود دقت کرده باشید متوجه موکت هتل شده اید.

یکی از اولین المان‌هایی که در هنگام ورود به یک اتاق جدید به آن توجه می‌کنیم، کف پوش اتاق است. یک کف پوش گرم و لطیف در نخستین قدم‌ها توجهات را به خود جلب می‌کند. شاید به همین دلیل است که در هتل‌ها معمولاً از موکت استفاده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که مهمان تحت تأثیر فضایی که میزبان برایش فراهم کرده، قرار می‌گیرد.

اگر شما در حال راه اندازی یک هتل جدید هستید یا می‌خواهید کف پوش‌های هتل فعلی را تغییر داده و رنگ و بوی تازه‌ای به آن ببخشید، این مقاله از دلگرم برای شما نوشته شده است. در این مطلب نگاهی مزایای استفاده از موکت در هتل و محبوب‌ترین انواع موکت هتلی می‌اندازیم. سپس بررسی می‌کنیم که چرا موکت‌ها به عنوان کف پوش‌های هتلی تا این اندازه محبوب شده اند.

بیشتربخوانید

انواع موکت هتلی کدام است؟بسیاری از مواقع در هنگام خرید موکت هتلی، به ظاهر آن‌ها توجه بیشتری نشان می‌دهیم تا جنس و خواص آن. در حالی که شناخت خصوصیات موکت‌ها کمک زیادی می‌کند که میزان مقاومت آن‌ها در برابر سایش و رطوبت را محاسبه کنیم. سبک طراحی موکت‌ها نیز متفاوت است. برخی از آن‌ها برای اتاق‌های اداری مناسب اند و برخی نیز برای آراستن اتاق‌های هتلی طراحی شده اند.

موکت پلی پروپیلنیکی از مهمترین مزایای استفاده از موکت در هتل دوام بالای آن است. موکت‌های پلی پروپیلن که از الیاف مصنوعی ساخته می‌شوند، یکی با دوام‌ترین انواع موکت‌ها هستند. فیبر‌های این موکت‌ها قادر به جذب آب نیز هستند و همین مسئله آن‌ها را شگفت انگیز کرده است.

اگر به اشتباه توسط یک مهمان آبی روی موکت بریزد و یا بعد از دوش گرفتن، فرد با قدم هایش چند قطره آب را به داخل اتاق بیاورد، این موکت‌ها تمام آب را به خود جذب می‌کنند. به همین دلیل است که از این موکت‌ها حتماً در اتاق هتل‌ها و حتی در مکان‌هایی مانند زیرزمین و محیط‌های بیرونی هم استفاده می‌شود.

در ادامه پرداختن به ویژگی‌های موکت‌های پلی پروپیلن، حتماً باید به ثبات رنگ آن هم اشاره کنیم. معمولاً فرش‌ها و موکت‌ها اگر در معرض تابش فرابنفش نور آفتاب قرار بگیرند بعد از مدتی دچار تغییر رنگ می‌شوند. اما جنس الیاف به کار رفته در این موکت‌ها آن‌ها را در برابر تغییر رنگ، محافظت می‌کند. ب همین دلیل این موکت‌ها برای هتل‌هایی که اتاق هایشان نورگیر است یا در مناطق گرمسیری با تیغ تیز آفتاب قرار دارند، حتماً مناسب‌ترین انتخاب هستند.

موکت صد در صد پشمموکت‌هایی که با الیاف طبیعی پشم تولید می‌شوند، تنظیم دمای محیط تأثیر به سزایی دارند. آن‌ها ضد حساسیت هستند و نرمی و لطافت آن‌ها حس مثبتی در فضای اتاق ایجاد می‌کند. مزیت‌های استفاده از موکت‌های پشمی بسیار است. این موکت را می‌توان با انواع طرح‌ها و رنگ‌ها در بازار کشورمان پیدا کرد که بیشتر آن‌ها از نوع وارداتی هستند.

از مزیت موکت‌های پشمی برای هتل‌ها این است که جاذب صدا هستند و اجازه نمی‌دهند که امواج صوتی در اتاق‌ها بپیچد و به طبقات دیگر یا اتاق‌های کناری نفوذ کند.

موکت‌های پشمی در طول زمان ممکن است کمی کوبیده شوند، اما در صورت استفاده صحیح و نگهداری مناسب، خواب آن‌ها از بین نخواهد رفت. بسته به کیفیت ساخت این موکت‌ها، گفته می‌شود هنگام قدم گذاشتن بر روی آن‌ها تا ۳۰ درصد دچار فرورفتگی می‌شوند. این فرورفتگی در اثر خاصیت ارتجاعی پنبه، دوباره به حالت قبلی باز خواهد گشت. به همین دلیل است که لمس این موکت‌ها به معنی رقم خوردن یک تجربه بی نظیر است.

موکت هتلی پلی آمیداین موکت‌ها که قیمت نسبتاً بالایی دارند، به جای پلی پروپیلن، از الیاف مصنوعی پلی آمید یا به اصطلاح نایلون‌ها تهیه می‌شوند. این الیاف در برابر سایش و لک شدن بسیار مقاوم هستند. به علاوه، انعطاف پذیری بالایی دارند. در صورت جمع کردن آن، حجم کمی را اشغال می‌کنند.

از آنجایی که این الیاف با جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا ساخته می‌شوند، یکی از مزیت‌های استفاده از موکت پلی امید این است که با گذشت زمان به هیچ عنوان نیازی نیست که نگران پرز دادن این موکت‌ها باشید. به همین دلیل این موکت‌ها برای فضا‌های اداری و پوشاندن راهرو‌ها کاملاً مناسب هستند.

ویژگی‌های مهم موکت برای استفاده در هتلمعمولا در هر بخش از هتل با توجه به شرایط آن از نوع خاصی از کفپوش‌های هتلی با ویژگی‌های مناسب استفاده می‌شود. به عنوان مثال کفپوشی که در لابی و راهرو‌ها به کار می‌رود با کفپوش مورد استفاده در اتاق‌ها متفاوت است. اما موکت‌ها به جهت تنوع بالایی که دارند، قابلیت استفاده در قسمت‌های مختلف هتل‌ها را دارند.

عایق حرارت و صدا

موکت‌ها حرارت را در خود به دام می‌اندازند و برای کاهش هزینه‌های مربوط به انرژی بسیار مناسب اند. اتاقی که کف آن سرامیک است، به مراتب سردتر از اتاقی است که کف آن با موکت پوشانده شده است. به علاوه، موکت‌ها جاذب امواج صوتی هستند و اجازه نمی‌دهند که صدای داخل اتاق به بیرون منتقل شود. امری که همه به اهمیت آن در هتل‌ها واقفند.

هزینه کم

از مزایای استفاده از موکت در هتل می‌توان به این مورد اشاره کرد که خرید موکت هتلی به مراتب از هرگونه کف پوش دیگری ارزان‌تر تمام می‌شود. موکت‌ها ارزان هستند، نصب آن‌ها ساده است و اگر آسیب ببینند، تعویض آن‌ها هم کم هزینه خواهد بود؛ بنابراین به عنوان صاحب یک هتل چرا نباید به موکت‌ها ب عنوان یک گزینه بالقوه برای پوشاندن کف نگاه نکنید؟

راحتی و نرمی

کسی که پایش را به داخل اتاق یک هتل می‌گذارد، با تمام وجود می‌خواهد که حس خوب در خانه بودن را تجربه کند. اکثر هتل‌ها نیز به دنبال راه‌هایی هستند که هتل خود را بیش از پیش به خانه شبیه کنند؛ بنابراین چرا به جای سرامیک، از موکت هتلی استفاده نکنیم؟. به دلیل این که موکت‌ها نرم و راحت هستند و این اجازه را می‌دهند که بدون کفش یا دمپایی روی آن‌ها راه برویم یا بنشینیم به علاوه کودکان خردسال هم می‌توانند بدون نگرانی روی آن بازی کنند.

سهولت در تمیزی

سرامیک یا لمینیت به سرعت لک می‌شوند. هر چند که تمیز کردن آن‌ها چندان وقت گیر نیست، اما باید هر روز انجام شود. در حالی که موکت‌ها دیرتر لکه می‌شوند و کثیفی را بازتاب نمی‌دهند. تمیز کردن آن‌ها مانند فرش با یک جاروبرقی به سرعت انجام می‌شود. چند ماه یک بار نیز با توجه به میزان استفاده از موکت و رنگ آن، می‌توانید آن‌ها را جمع کرده و به قالی شویی برای شستشو بدهید.

پایداری

منظور از پایداری صرفاً محصولی نیست که از نظر طول عمر، دوام بالایی داشته باشد. پایداری در واقع به سبکی از زندگی می‌شود که در آن تلاش می‌شود از هر محصول تا عمق جان استفاده کرد! بسیاری از هتل‌ها هر چند سال یک بار تصمیم می‌گیرند که دکوراسیون خود را اندکی تغییر دهند. کف پوش‌های سرامیکی یا پارکت در این تغییرات معمولاً قربانی می‌شوند.

آن‌ها تخریب شده و کف پوش‌های جدیدی جای آن‌ها را می‌گیرند. اما موکت‌ها جزو محصولات پایدار هستند. در صورتی که سالم باشند، می‌توانید آن‌ها را جمع کرده و بعد از شستن، در بازار دست دوم به فروش برسانید تا به دست کسانی برسد که به آن‌ها نیاز دارند.

در صورتی که موکت‌ها خیلی قدیمی شده اند، می‌توانید آن‌ها را برای بازیافت به چرخه تولیدات نساجی و فرش کشور بازگردانید. الیاف و ترکیبات به کار رفته در این موکت‌ها بسیار ارزشمند است و هزینه زیادی صرف ساخت آن‌ها شده است؛ بنابراین پیش از دور انداختن آن‌ها، به این فکر کنید که چگونه می‌توانید از موکت‌های فرسوده در جهت حفظ محیط زیست استفاده کنید. حتی اخیراً خبر‌هایی مبنی بر افزایش مقاومت بتن با استفاده از ضایعات موکت‌ها به گوش می‌رسد که خبری خوشحال کننده است.

منبع: دلگرم

انتهای پیام/

منبع

چرا در هتل‌ها از موکت استفاده می‌کنند؟
www.yjc.news

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا