اخبار

مراقبت بعد از زایمان

مراقبت بعد از زایمان

مراقبت بعد از زایمان و دانستنی هایی پیرامون مراقبت بعد از زایمان که باید بدانید و  تغییرات بعد از زایمان چیست را در پرشین وی بخوانید

مراقبت بعد از زایمان

قطعا دوران نقاهت زایمان طبیعی کوتاه تر است و مادران و فرزندانی که اززایمان طبیعی را سپری می کنند سالم تر هستند حال ما در این مطلب ازپرشین وی قصد داریم به بررسی مراقبت بعد از زایمان و  تغییرات بعد از زایمانبپردازیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید

مادرانی که به تازگی زایمان کرده اند، مجبورند وقت زیادی را صرف نگهداری از نوزادکنند

برای اینکه بدانید دوستتان که حالا صاحب فرزند دوست داشتنی شده اما زمان و انرژی کافی برای انجام بسیاریاز کارهایش ندارد، چه چیزهایی را به عنوان غذا دوست دارد باید با او صحبت کنید.

اگر به دوستی که اخیرا صاحب فرزند شده بگویید که «چه کاری می توانم برایت انجام دهم؟» شک نداشته باشیدیکی از دلچسب ترین جملاتی را برایش به زبان آورده اید که در این روزهای سخت آرزوی شنیدنش را دارد.بهطوریکه مادرانی که به تازگی زایمان کرده اند و مجبورند وقت زیادی را صرف نگهداری از نوزاد و شیر دادنبه او کنند معمولا زمان و انرژی کافی برای رسیدگی به کارهای خانه را ندارند.به همین دلیل یا آنقدر خستههستند که نایی برای درخواست کمک ندارند و یا در بسیاری از موارد خجالت می کشند که از دوستانشان طلبکمک کنند.

حالا اگر شما از آن دسته افرادی هستید که در نزدیکی خود مادری در این شرایط را می بینید وواقعا دوست دارید که تا حدی به او در انجام کارهایش کمک کنید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.درچنین مواردی مطرح کرده ایده های جدید کمک می کند تا ضمن ارایه بهترین کمک ها، نظر طرف مقابل راجلب کرده و او را وجد آورید.از این طریق انرژی درونی او را افزایش می دهید.در چنین مواردی باید دیدبازی داشته باشید و طوری رفتار کنید که او بتواند خواسته هایش را به راحتی و بدون احساس شرمندگی مطرحکند.

چیزهای مورد علاقه او را جویا شوید:برای اینکه بدانید دوستتان که حالا صاحب فرزند دوست داشتنی شده اما زمان و انرژی کافی برای انجام بسیاری ازکارهایش ندارد، چه چیزهایی را به عنوان غذا دوست دارد باید با او صحبت کنید.از او بخواهید درباره چیزهای موردعلاقه اش صحبت کند.شما باید بدانید که به چه مواد غذایی خاصی حساسیت دارد.

همچنین به چه وسایل و غذاهایی علاقهندارد.دقت داشته باشید که شما به عنوان دوست مادری جوان و بی تجربه، علاقه درونی برای کمک کردن دارید اماممکن است رفتارهایی از شما سر بزند که موجب ناراحتی او شود.از این رو اگر می خواهید بهترین نتیجه ممکنرا به دست آورید حتما درباره موارد مورد علاقه اش با او صحبت کنید و از نظراتش مطلع شوید.

به او در حفظ حریم شخصی اش کمک کنید:شاید او نمی تواند به اطرافیان بگوید که این روزها به زمان بیشتری برای استراحت کردن نیاز دارد.این شما هستیدکه به عنوان دوست او می توانید بار انتقال چنین پیامی را به دوستانش به دوش بکشید.مثلا می توانید درروزهایی که به دیدنش می روید، ساعاتی را صرف تمیز کردن خانه، شستن ظرفها و آماده کردن غذا کنید ودر پایان پیامی را با این مضمون بر روی تکه کاغذی نوشته و به پشت در آویزان کنید « دوستما این روزها به شدت خسته و کم انرژی شده است، شاید بهتر باشد زمان مناسب تری را برای دیدناو و لذت بردن از تماشای فرزند دوست داشتنی اش انتخاب کنیم»

البته یادتان باشد که در پایان با رعایتاحترام کامل از آنها به دلیل در شرایط موجود تشکر کنید.شما به عنوان دوست کسی که به تازگی صاحب فرزندشده می توانید این نوع کمک را از طریق تلفن یا سایر ابزارهای ارتباطی و یا مراجعه حضوری انجام دهید.

برای او غذاهای تازه بیاورید:بدون شک دوست شما این روزها خسته و معمولا گرسنه و بی حس و حال است.به دنیا آوردن نوزاد رمقیبرای او باقی نگذاشته و به همین دلیل تغذیه مناسب کمک زیادی به بازگشت هرچه سریعتر به روند عادی زندگیمی کند.پس یکی از بهترین کمکهایی که می توانید به او ارایه دهید تهیه غذاهای مورد علاقه اش است.اگرچه میتوانید مجموعه ای از غذاها را برای او تهیه و در فریزرش جاسازی کنید تا در ادامه آنها را درقالب وعده های مختلف غذایی نوش جان کند اما توصیه بهتری داریم.شما می توانید غذاهای مورد علاقه اش را بهطور تازه به دستش برسانید.

با این کار رنگ و بوی تازه ای به جان خسته اش می دهید و اورا در حالی می بینید که از خوردن غذای تازه و البته داغ لذت می برد.فراموش نکنید که در کنارغذا، سالادی را که او دوست دارد هم تهیه کنید.خوردن غذای تازه در این دوران به رفع کوفتگی بافتها وبازگشت هر چه سریعتر به روند عادی زندگی کمک می کند.حتما دقت کنید که از مواد اولیه تازه در تهیهغذای او استفاده کنید.

فهرستی از کارها تهیه کنید:شما به عنوان نزدیک ترین دوستتان که حالا مادر شده و روزهای سخت و انرژی بری را سپری می کنیدمی توانید کمی ابتکارعمل به خرج داده و با همفکری او، فهرستی از کارهایی که باید هر روز یا درطول هفته انجام شود را تهیه و در جایی مثل درب یخچال که همواره در تیررس دید افراد است قراردهید.

هر کدام از دوستان او که سری به خانه اش می زنند می توانند با مراجعه به این فهرست بخشیاز کارهای او را انجام دهند و در پایان خطی بر روی آن کشیده و بنویسند که «انجام شد».اما شایددوست شما علاقه ای به تهیه چنین لیست هایی نداشته باشد.در این شرایط باید کمی بیشتر از قبل ابتکار عملبه خرج دهید و فهرست کارهایی را که فکر می کنید او در ذهنش را دارد تهیه و به دوستانتانایمیل کرده و یا تلفنی اطلاع دهید.می بینید که برای کمک کردن به دوستی که اخیرا مادر شده اما بههر دلیل نمی خواهد اطرافیانش را برای کمک کردن به خود به زحمت بیندازد راههای زیادی وجود دارد.

سینه های شما بزرگ تر می شود: پس از زایمان چون زمان تولید شیر برای کودک شمااست، سینه ها بزرگ تر و سفت تر می شود. این تغییرات باعث درد و ناراحتی شما می شود و پرستاری و مراقبت از کودک بهترین راه برای کاهش درد است.در زایمان طبیعی واژن متورم و کبود می شود: برای کاهش التهاب آن می توانید از کمپرسسرد، لباس زیر با الیاف طبیعی و پدهای طبیعی استفاده کنید. به جای نشستن، به طرفیندراز بکشید هم به کبودی ها و هم به کاهش درد کمک می کند.

وزن آب خالص بدنتان کم می شود: در طی هفته نخست پس از زایمان، به دلیل افزایش ادرار و تعریق آب بدنتان کم شده و وزنتان یکباره کاهش می یابد.خونریزی خواهید داشت: پس از زایمان چه سزارین و چه طبیعی، حدود یک هفته بهشدت خونریزی دارید. بدن شما خودش را از هر گونه خون و لخته پاک می کند.

در صورتی که متوجه لخته های بزرگ تر از یک چهارم شدید، با پزشکان متخصص زنان تماس بگیرید چرا که شاید در معرض خطر خونریزی پس از زایمان باشید.

دوران بعد از زایمان مانند دوران بارداری ممکن است برای مادر خطرآفرین باشد.بنابراین مراقبت های بعد از زایمان سزارین و استراحت بعد از زایمان طبیعی ضروری و مهم است.

مراقبت از نوک پستان: از آنجایی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند، مادر باید نوک پستان راتمییز نگاه دارد. شما کافی است نوک پستان خود را یک بار در روز شست و شو دهید و اجازهدهید تا در معرض هوا خشک شود. در صورتی که این ناحیه زخم شود، شما تنها کافی استیک قطره از شیر خود را روی نوک و هاله پستان بریزید. استفاده از صابون، کرم و محلول شست و شو توصیه نمی شود.

نزدیکی: اغلب مادران به علت درد ناشی از بخیه تمایلی به نزدیکی ندارند. بنابراین تا زمانی که بخیه ها به طور کامل که حدود ۲۰ روز طول می کشد خوب نشده اند، از نزدیکی بپرهیزید.یبوست: بیشتر مادران در روزهای اول پس از زایمان دچار سبوست می شوند. در این دوران از رژیم غذایی مناسب که حاوی مواد غنی از فیبر هستند، استفاده کنید.خستگی: به دلیل نیاز ۲۴ ساعته نوزاد برای مراقبت، مادر بسیار خسته می شود. بنابراین به خصوص در ماه های اول از هر فرصتی برای خوابیدن و استراحت استفاده کنید. بنابراین زمانی که نوزاد خواب است تمام کارهای منزل را انجام ندهید، بلکه شما نیز از این فرصت برای استراحت استفاده کنید.

نی نی بان / درمانکده

منبع خبر

مراقبت بعد از زایمان
persianv.com

دکمه بازگشت به بالا